Добрими намірами: Чому ДАІ "перегинає палицю"

Наступний матеріал - про стосунки автомобілістів і ДАІ. Це розслідування ми вирішили зробити після низки нарікань від наших глядачів на дії працівників Державтоінспекції. Але перш ніж до них перейти, ми хотіли б констатувати справді істотне зниження аварійності на автошляхах України. Від початку року кількість постраждалих в аваріях зменшилася на 32%, смертність в ДТП знизилася на 40%. І це заслуга ДАІ, бо якість доріг кращою не стала, а от розмір штрафів та суворість контролю за дотриманням правил дорожнього руху змушують водіїв обережніше поводитися за кермом.

Та все ж, сповідуючи благі наміри, окремі інспектори, так би мовити, перегинають палицю. Про підстави так стверджувати водії повідомили нашому кореспонденту Роману Вінтоніву.

Олексія зупинили вночі у Харкові для перевірки номерів кузова. Попросили відкрити капот і показати техпаспорт. Показав. Виявилось, що номери кузова в документі і під капотом різні. Машину хотіли відвезти на штрафмайданчик.

- И тогда подходит случайным образом пятый гаишник и говорит: что вы тут устромили, вот этот номер. И вот на самом деле, на кузове выбит номер кузова, который действительно совпадает с вот этим номером.

З'ясувалося, що працівники ДАІ весь час нібито неумисно дивилися не на той номер.

- Пытались выманить у меня деньги. Во-первых, когда я отказался ехать на штрафплощадку, они задали вопрос: "А что ты предлагаешь?" По-моему, это очевидно: если задан такой вопрос, то идет намек - предложи нам денег, и мы решим на месте.

Ігор, одесит, кілька тижнів тому приїздив до Києва у справах. Його зупинили "даішники" і попросили документи на GPS-навігатор. З собою у нього документів не було. Навігатор вилучили.

- Хотели изъять на месте, чтобы я написал бумагу, что я сдаю добровольно на предмет проверки какой-то там. Мотивировка была - участились случаи краж навигаторов из машин.

У МВС Києва нам пояснили, що було розпорядження начальника Київської міліції вилучати ті GPS-навігатори, на які у водіїв немає документів і віддавати, якщо водій їх пред'являє.

- Це не йдеться про перевірку будь-якого водія, який має у власності автівку, і до нього підходить працівник міліції. Це стосується представників АТП - маршрутки, таксі легкові, які працюють в місті Києві.

По свою власність Ігор приїхав з документами через тиждень. Але забрати його виявилось не просто.

- Оказалось, что нет человека, который владеет ключами, информацией. Будет неизвестно когда, что он на больничном, болеет. Ну и после того, как я обратися на горячую линию, тогда что-то сдвинулось. В течение 10 минут нашелся и человек, и ключи, и навигатор.

- Департамент ДАІ. Телефон гарячої лінії. Помічник чергового, слухаю вас?

Це черговий всеукраїнської гарячої лінії ДАІ. Такі ж є у всіх обласних центрах. Сюди за добу надходить до трьох сотень дзвінків. За словами начальника чергової частини, більшість дзвінків - довідкового характеру. На дії працівників ДАІ скаржаться рідко.

Станіслав Скузь, начальник чергової частини департаменту ДАІ МВС України:

- При всіх факторах, які виникають у водія на лінії, він може звернутися, якщо йому щось незрозуміло - інформативного характеру і навіть кримінального. Але разом з тим попереджаємо: не повинно це бути з ціллю уникнути від відповідальності.

Тут зберігається база даних усіх дзвінків. Зберігаються вони 30 діб. Станіслав Скузь показує нам, як працює архів звернень.

Навіть якщо працівник ДАІ відмовляється показувати посвідчення чи прикриває свій номер на значку, через гарячу лінію ви можете довідатись, як його звати.

Станіслав Скузь, начальник чергової частини департаменту ДАІ МВС України:

- Достатньо сказати номер автомобіля і місце несення служби - регіон або вулицю - і цього буде достатньо, щоб відреагувати на ті порушення, якщо вони мають місце, працівниками вищестоящої інстанції.

Володимир Олійник, юрист, член автомобільного клубу:

- Він не має права відкривати дверцята. При спробі водія закрити дверцята інспектор перешкоджає йому силою - грубо порушується стаття 12 закону про міліцію: "Застосуванню сили спеціальних засобів і вогнепальної зброї повинне передувати попередження про намір їх використання. Без попередження фізична сила, спецзасоби і зброя можуть застосовуватись, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров’ю громадян чи працівників міліції".

Володимир Олійник - автомобіліст, член одного зі столичних автоклубів. Також він юрист, вчився в Академії внутрішніх справ. Ми попросили його прокоментувати найбільш кричущі випадки поведінки працівників ДАІ.

Ось один із них. Запорізька область. Інспектор зупинив автомобіль просто посеред дороги на роздільній смузі. Щоб об'їхати його, водіям доводиться виїжджати на зустрічну смугу!

Володимир Олійник, юрист, член автомобільного клубу:

- Згідно із положенням про автомобільну інспекцію, інспектор виявляє та вживає заходів до попередження та припинення адміністративних правопорушень. У нас автомобіль стоїть на роздільній смузі і інспектор - ні один, ні другий - жодних спроб припинити правопорушення не здійснює.

Коли інспектор бачить, що його знімають, він прямує розбиратись з операторами. Авто і далі стоїть припарковане посеред дороги.

- Телефон давай сюда!
- Какой?
- Обычный.
- Для чего?
- Для того!

Володимир Олійник, юрист, член автомобільного клубу:

- Сама вимога віддати телефон - безпідставна. Більше того, вона зроблена службовою особою, яка виконує посадові обов’язки. Більше того, я тут вбачаю ознаки кримінально-караного діяння, передбаченого статтею 364 Кримінального кодексу - це є зловживання владою або становищем.

А тоді почалися спроби знайти хоч якесь порушення.

- Откройте, пожалуйста, багажник.
- Протокол досмотра и двое свидетелей.
- Вот свидетель стоит.
- Протокол досмотра будете составлять?
- Уважаемый, свидетель стоит из СБУ!
- Составляете протокол досмотра - и тогда я открою багажник.

Володимир Олійник, юрист, член автомобільного клубу:

- Має інспектор право це зробити. Але порядок дій - не спочатку відкрити багажник, і буде вам протокол. А спочатку складається протокол огляду автомобіля, багажника.

Аматорське відео:
- 71 километр! Вы нарушили правило дорожного движения.
- Мы не нарушали.
- Вы ехали 71 километр в час.
- Мы 50 километров в час ехали.
- Докажи!
- А вы докажите.
- А я докажу!
- А у меня двое свидетелей.
- Не надо свидетелей. Есть такой радар "Визир", котрый докажет вам.
- Покажите.
- Он вам не нужен. Он придет по почте вам.

Володимир Олійник, юрист, член автомобільного клубу:

- По пошті власнику надсилаються ті матеріали, які зафіксовані засобами автоматичної фото- та відеофіксації. Прилад "Візир" до таких не відноситься. Це є цифровий формат інформації, і у випадку внесення певних змін до неї жодна експертиза не зможе це перевірити. Це не плівка.

Врешті-решт, так і не знайшовши за що затримувати це авто, так і не представившись, інспектор прощається.

- Счастливого пути, до свидания.

Роман Вінтонів, кореспондент:

- За цей рік через порушення законодавства до відповідальності притягнуто 44 працівника ДАІ. Про це повідомив керівник департаменту Державтоінспекції Сергій Коломієць. В усіх випадках - за хабарництво. Але бачимо: щонайменше трьох інспекторів ще можна притягти до відповідальності і за іншими статтями.

Джерело: http://podrobnosti.ua/podrobnosti/2009/06/14/609108.html 
Романт Вінтонів, Руслан Гончаров, Сергій Дубінін, Валентин Бєліч, "Подробиці тижня", телеканал "Інтер"

Новости мотострингеров


Банковские истории ® Банковские истории ®
http://bank-stories.blogspot.com/
Карта путешественника ®Карта путешественника ®
http://russo-tourism.blogspot.com/
Всё про Киев, маршруты, достопримечательностиВсе про Киев (Киев-Weekend):
http://kiyv.blogspot.com/
Weapon & Security, Оружие и безопасность, МКПС, ICPSОружие & Безопасность ®
http://psm-r.blogspot.com/

Как Вы считаете, для того чтобы безаварийно ездить, важнее всего: